Rozszerzona rzeczywistość w motoryzacji

Rzeczywistość rozszerzona to bardzo ciekawe narzędzie o wielu zastosowaniach, od edukacji i nauczania, ćwiczeń fizycznych czy nawet do poprawy bezpieczeństwa w pracy lub podczas jazdy samochodem.

W tej ostatniej kwestii postępy w rozszerzonej rzeczywistości dla samochodów są ogromne. Przeszliśmy od futurystycznych szkiców, przez serię urządzeń takich jak HUD -Head-Up Display-, bardzo przydatnych do utrzymania wzroku na drodze, po projekty przedniej szyby z rozszerzoną rzeczywistością, które są niewątpliwie spektakularne i bardzo obiecujące.

Jak przednia szyba z rozszerzoną rzeczywistością może przyczynić się do poprawy bezpieczeństwa jazdy? Dzięki możliwości wprowadzania przydatnych informacji bezpośrednio w pole widzenia kierowcy, może on mieć natychmiastowe dane dotyczące jazdy, których potrzebuje.

Kierowca może dzięki temu poznać aktualną prędkość, wiedzieć, czy jadzie zgodnie z początkową trasą, może być przypominany o maksymalnej prędkości dozwolonej na odcinku drogi, po którym jadzie.

Możliwości są nieograniczone. Oczywiście przednia szyba pełna złożonych informacji nie ma sensu, ponieważ bardziej rozpraszałaby kierowcę niż pusta przednia szyba – kierowca musiałby odwrócić od niej wzrok, aby na przykład sprawdzić trasę. Jednak dzięki odpowiednim informacjom korzyści z tych technologii są ogromne. Technologia VR ma szereg innych zastosowań w innych branżach. W portalu centrumgry.pl przeczytasz o wszystkich tych zastosowaniach i nowych technologiach.

Krążące w sieci obrazy pokazujące jak wyglądałoby korzystanie z tego holograficznego systemu są bardzo efektowne i dają nam wyobrażenie o możliwościach tej technologii. Mowa tu nie tylko o bezpieczeństwie, ale także o użyteczności: będziemy mogli znaleźć wolne miejsca parkingowe i mieć przydatne informacje np. o naszym celu podróży.

Wprowadzenie takich holograficznych szyb na całym świecie będzie wymagało czasu. Jednak potencjalne korzyści, a także przydatne aplikacje, do których będziemy mieli dostęp, będą ogromne.

Każde rozproszenie uwagi, które powoduje, że odrywamy wzrok od drogi, jest potencjalnym zagrożeniem, którego należy unikać. Widzenie informacji przed naszymi oczami znacznie ułatwi prowadzenie samochodu i wyeliminuje takie codzienne i niebezpieczne gesty jak sprawdzanie smartfona czy patrzenie na nawigację satelitarną.