Podatek od sprzedaży samochodu wszystko co musisz o nim wiedzieć

Transakcja kupna, czy sprzedaży samochodu zdecydowanie kojarzy się z takową zapłatą podatku. Czy sprzedawca samochodu nie musi odprowadzić żadnego podatku? Zazwyczaj rzeczywiście nie musi. Jednak i istnieją takie sytuacje, w których także sprzedający jest zobowiązany do zapłacenia ów podatku. Kiedy i w jaki to też sposób należy uiścić podatek od sprzedaży? Oto wszystkie najważniejsze szczegóły dotyczące tego podatku.

Kto musi zapłacić podatek od sprzedaży?

Podatek od sprzedaży samochodu płaci osoba, która sprzedała dane auto. Obowiązek uiszczenia takiej jednak i opłaty nie dotyczy każdego nabywcy pojazdu, który jednak i zamierza sprzedać swój dotychczasowy pojazd. Kiedy nie płacimy podatek od sprzedaży?

Przypadek od tego, że sprzedający nie musi, uiścić takowej opłaty jest, wówczas, kiedy zdecyduje się sprzedać dany pojazd przed upływem 6 miesięcy od jego nabycia.

A to wszystko dlatego, że tego rodzaju transakcje są postrzegane przez przepisy jako sposób na zarabianie na dopiero co kupionym samochodzie. W związku z tym Urząd Skarbowy nakłada na takich zbywców podatek, ponieważ w świetle danych to przepisów uzyskali z niego dodatkowy przychód pieniężny.

Jaki podatek od sprzedaży samochodu?

Przepisy dotyczące danego podatku, który trzeba zapłacić po sprzedaży takiego samochodu, uregulowane są w danej ustawie o podatku dochodowym od tych osób fizycznych. Chodzi w tym przypadku o podatek dochodowy, ponieważ i sprzedaż pojazdu przed upływem pół roku traktowane jest przez polskie przepisy podatkowe jako uzyskanie dochodu materialnego.

Po jaki czasie sprzedaż samochodu nie obowiązuje dany podatek?

Jak już wiadomo m.in. ze strony https://tuningi.pl/, podatek od sprzedaży samochodu trzeba zapłacić, jeżeli i sprzedaje się samochód przed upływem 6 miesięcy od jego zakupu. Jednak trzeba mieć taką świadomość, że musi upłynąć pełne pół roku dokładnie od jego dnia zakupu. Czyli liczą się tutaj tylko i wyłącznie pełne miesiące. Dlatego koniecznie trzeba sprawdzić datę zapisaną w umowie kupna bądź sprzedaży.

Ile wynosi podatek?

Jaki jest podatek od sprzedaży samochodu przed upływem 6 miesięcy? Wszystko zależy od kwoty, jaką chcemy za dany samochód.

Poniżej 120 tysięcy złotych zapłacimy podatek do 12 procent.

Powyżej 120 tysięcy złotych zapłacimy podatek do 32 procent.