Wymiana oleju – samemu czy w warsztacie?

Technician pours new oil into the car engine. Vehicle engine maintenance, autoservice

Jak wiadomo posiadanie samochodu wiąże się z pewnymi kosztami. Po pierwsze jest to zakup obowiązkowego ubezpieczenia czy wszelkiego rodzaju naprawy. Istnieje również coś takiego jak wymiany eksploatacyjnego. Do tego typu zabiegów zalicza się wymiana oleju w silniku. Jest ona niezwykle kluczowa w kontekście żywotności naszej jednostki napędowej, dlatego należy wykonywać ją regularnie – maksymalnie co 15 tys. km. Kluczowe tutaj jest, aby pamiętać, że najlepiej stosować tylko i wyłącznie taki olej silnikowy jaki zaleca producent samochodu. Oprócz oleju przy wymianie konieczny będzie również zakup nowego filtra oleju oraz ewentualnie korek spustowy miski olejowej wraz z uszczelką. Sam proces nie jest skomplikowany.


Jak przebiega wymiana oleju?


W pierwszej kolejności odkręcamy korek spustowy, aby wylać stary olej z silnika i czekamy aż wyleci cały. Następnie odkręcamy stary filtr oleju, z niego również wyleci trochę oleju. Jeśli cały olej jest już spuszczony teraz zakręcamy śrubę miski olejowej, a następnie montujemy nowy filtr oleju – warto pamiętać, aby przed montażem nasmarować jego gwint świeżym olejem. Następnie wlewamy do silnika olej zalecany przez producenta sprawdzając regularnie jego poziom na wskaźniku oleju, aby nie nalać go za dużo. Ostatnią czynnością jest uruchomienie silnika na pewien czas, aby popracował ze świeżym olejem.


Wymieniać samemu czy nie?


Zatem jak widać w samodzielnej wymianie oleju nie ma nic trudnego, jednak zapewne wiele osób zadaje sobie pytanie czy zrobić to samemu czy może skorzystać z usług warsztatu. Jest to raczej indywidualna decyzja każdego w dużej mierze zależna od wiedzy, umiejętności oraz tego czy posiadamy odpowiednie narzędzia. Wymiana oleju w warsztacie wydaje się być lepszym rozwiązaniem. Oczywiście jest to usługa odpłatna, jednak mamy wtedy pewność, że wszystko zostanie wykonane w odpowiedni sposób co gwarantuje nam, iż nasz samochód nie ulegnie uszkodzeniu. W dodatku to warsztat zadba o dobór odpowiednich części, które na pewno będą pasować do danego modelu.

1 thought on “Wymiana oleju – samemu czy w warsztacie?

  1. Trzeba być pasjonatem motoryzacji żeby wymienić olej samemu. Nie ufałbym wymianie oleju przeprowadzonej przeze mnie w domu.

Comments are closed.