Długoterminowy wynajem samochodu – najważniejsze informacje

Car fog light of new white car close up, the auto show

Kierowcy znacznie częściej decydują się na krótkoterminowe wypożyczanie samochodu niżeli na wypożyczanie długoterminowe. Robią to z prostego powodu. Po prostu ten długoterminowy wynajem nie jest im do niczego potrzebny, bo zazwyczaj z wypożyczonego auta zamierzają korzystać przez kilka dni, góra kilka miesięcy. Ale sytuacje w życiu bywają różne. Czasami to jednak długoterminowe wypożyczenie samochodu okazuje się jedynym dobrym wariantem, zwłaszcza w przypadku gdy chce się pozyskać samochody dla swojej firmie. Co wtedy trzeba zatem zrobić? Komu ten długoterminowy wynajem przysługuje? Jak on działa i jakie są jego zalety, a jakie wady?

Kto może skorzystać z tej opcji?


Niby każdy, a jednak nie do końca. Na ogół udostępnia się ją osobom, które są w stanie wykazać (oczywiście przy pomocy ważnego dokumentu tożsamości), że mają już ukończone dwadzieścia jeden lat. Zazwyczaj oczekuje się od nich również dokumentu potwierdzającego ich niekaralność. Potrzeba również wykazać, że posiadania się uprawnienia do prowadzenia pojazdu od przynajmniej jednego roku, tak więc niejedna wypożyczalnia samochodowa współpracuje wyłącznie z nieco bardziej doświadczonymi kierowcami. W ten sposób placówki są w stanie odsiać już przy pierwszym spotkaniu takich potencjalnych klientów, którzy mogliby jedynie stwarzać problemy – mogliby uszkodzić auto podczas jazdy albo chcieć kogoś oszukać i np. ukraść wypożyczony samochód (sytuacje te nie są częste, ale jednak się zdarzają).

Komu długoterminowy wynajem najbardziej się opłaci?


Mimo iż mogłoby się wydawać, że z usług wypożyczalni samochodowych najchętniej korzystają po prostu zwykli kierowcy, potrzebujący samochodów do realizacji pewnych celów prywatnych, to jednak w ostatnim czasie dużo częściej robią to właściciele firm i to oni najbardziej chwalą sobie ten typ usługi. Dzięki niemu nie muszą bowiem kupować samochodów na własność. A z realizacją tego celu byłby zwykle taki problem, że trzeba by na niego wyłożyć naprawdę olbrzymią sumę pieniędzy. Rzadko kiedy jest tak, że jakiejkolwiek firmie (nawet tej najmniejszej) wystarczy jedno podstawowe auto osobowe. Zazwyczaj firmy potrzebują tych aut znacznie więcej, zwłaszcza gdy muszą zapewniać je swoim pracownikom. A wtedy zdecydowanie nie ma sensu ich kupować i na nich przepłacać. Lepiej właśnie je wypożyczyć i to wypożyczyć je od razu na dłuższy czas, by dać sobie możliwość na opłacanie stałych, ustalonych wcześniej rat i uniknąć ich nagłego wzrostu.

Co z klientami prywatnymi?


Ale oczywiście każda profesjonalna wypożyczalnia samochodowa z chęcią obsłuży też klientów prywatnych i indywidualnych. Nie jest wcale tak, że tylko właściciele bądź przedstawiciele firm mogą do niej zaglądać i zapoznawać się z jej usługami. Osoby fizyczne często też są w stanie sporo zyskać na takim wynajmie. Bardzo często dzięki niemu realizują swoje marzenia, nierzadko marzenia z dzieciństwa. Za stosunkowo niewielkie pieniądze dają sobie dłuższy dostęp do luksusowego auta, którego normalnie nie mogliby kupić z uwagi na niewystarczający budżet. A przecież chyba nie ma na świecie takiego kierowcy, który nigdy w swoim życiu nie marzyłby o tym, by samodzielnie przejechać się jakąś luksusową limuzyną albo sportową bryką. Marzenie zostanie spełnione w dwustu procentach, jeżeli takim autem można będzie jeździć przynajmniej przez kilka kolejnych tygodni, wzbudzając zachwyt i spojrzenia zazdrości wśród mijanych osób, sąsiadów i znajomych.

Czy nie lepiej kupić nowe auto?


No właśnie w większości przypadków niekoniecznie. Każdy, kto chociażby w minimalnym stopniu zna się na nowych autach, wie przecież, że one tak szybko tracą swoją wartość, że wręcz nie opłaca się ich kupować. Później bowiem albo nie da się ich sprzedać, albo uzyskuje się za nie o wiele mniejsze pieniądze. Wypożyczenie samochodu jest też korzystniejsze z jeszcze jednego powodu. Niektóre auta, zwłaszcza te bardziej luksusowe, po prostu nie nadają się do codziennej jazdy.

1 thought on “Długoterminowy wynajem samochodu – najważniejsze informacje

  1. Ja będąc w długich delegacjach za granicą korzystam z tej opcji, ale mieszkając na stałe w jednym miejscu nie rozważałbym wynajmu.

Comments are closed.