Jak bezpiecznie podróżować z aplikacjami taxi?

1. Sprawdź, czy samochód jest właściwy

Przed wejściem do pojazdu sprawdź, czy numer rejestracyjny, zdjęcie i nazwisko kierowcy zgadzają się z informacjami w aplikacji. Uber i Cabify można zamówić tylko za pośrednictwem aplikacji, więc nie wsiadaj do samochodu należącego do nieznajomego, który podaje się za kierowcę na platformie.

2. Sprawdzaj informacje o kierowcy

W przypadku Ubera, aplikacja dodała do swojej usługi zakładkę, w której można sprawdzić informacje o kierowcy. W tym dziale można dowiedzieć się jak długo kierowca pracuje w firmie, jaka jest jego ocena i ile przejazdów wykonał do tej pory, a także anonimowe komentarze innych użytkowników na temat jego usług.

3. Wsiadaj w miejscu, w którym zamówiłeś przejazd

Wsiadaj do samochodu zawsze w tym miejscu, w którym prosiłeś o to. Jeśli kierowca prosi Cię o spotkanie w innym miejscu, nie zgadzaj się na to. Szukaj dobrze oświetlonych miejsc, w których łatwiej jest zlokalizować pojazd i łatwo zobaczyć kierowcę.

4. Dbaj o swoją baterię

Zdarza się, że niektórym pasażerom po wejściu do pojazdu kończy się bateria, dlatego podczas wsiadania są całkowicie odcięci od świata i nie mogą napisać do kogoś innego, jeśli zauważą jakieś nieprawidłowości. Pamiętaj, że Twój telefon komórkowy nie tylko zapewni Ci łączność podczas całej podróży, ale także pozwoli Ci zobaczyć trasę proponowaną przez aplikację i szacowany czas podróży.

5. Monitoruj i udostępniaj status swojej podróży

Będąc w samochodzie, przejedź trasą, aby sprawdzić, czy jest ona zgodna z tą wskazaną w aplikacji.
Jeśli zauważysz jakiekolwiek niespójności, natychmiast powiedz o tym swojemu kierowcy.

6. Rozmowa podczas podróży

Wsiadając do pojazdu, zadzwoń do członka rodziny lub przyjaciela, który może być z Tobą przez telefon podczas podróży i daj kierowcy do zrozumienia, że ktoś inny wie, że tam jesteś. Podobnie, rozmowa z kierowcą pozwoli Ci dowiedzieć się o nim więcej i sprawi, że nie zaśniesz podczas długiego przejazdu w nocy.

7. Podróżowanie w grupie

Jeśli wychodzisz z imprezy lub spotkania, postaraj się skorzystać z usługi w gronie kilku znajomych.