Dlaczego Powinieneś Mieć Kartę Ratowniczą w Swoim Pojeździe?

Medical insurance cards on the calculator. Health care costs concept. 3d illustration

Jeśli wiesz już jak kierować samochodem i wszystkie tajniki tej przyjemności masz w jednym palcu, to czas na nowość! Karta ratownicza wygląda jak zwykła kartka, bez problemu wszyscy wydrukujemy ją sobie w domu albo w punkcie druku. Jak to jest, że taka karta może uratować komuś życie a na pewno zdrowie?


Oto kilka rzeczy, które powinieneś znać na temat bezpieczeństwa jazdy samochodem.

Bezpieczeństwo samochodowe zwykle omawiane jest w dwóch rodzajach: czynnym i biernym. Bezpieczeństwo czynne w pojeździe reguluje mechanizmy w ten sposób aby nie dopuścić do wypadku czy kolizji. Elementami za to odpowiedzialnymi są: kompletny układ hamulcowy i jezdny, asystenci ruchu, systemu utrzymujące pojazd na pasie ruchu oraz silnik.
Zawsze możesz skorzystać z elementów biernych, które mają nas chronić już podczas wypadku. Elementy te to np.: poduszki powietrzne, pirotechniczne napinacze pasów bezpieczeństwa, wzmocnienia karoserii itd.


Wypadki jednak bywają drastyczne. Zawsze możesz być pewien, że straż pożarna zniszczy ci karoserię, gdy będzie próbowała ci pomóc. A im nowszy model samochodu tym trudniej jest się do niego dostać. Czujniki i sterowniki mogą zdecydowanie opóźnić akcję ratunkową. Samochody hybrydowe i elektryczne jeszcze bardziej komplikują ratowanie życia strażakom czy medykom obecnym podczas wypadku lub przywołanym na miejsce zdarzenia.
Karta ratownicza zawiera w sobie schemat modelu samochodu, który prowadzisz. Dzięki temu, jeśli dostanie się ona w ręce ratowników, to masz większe szanse na przeżycie. Prawdopodobieństwo bardziej sprawnego uratowania życia kierowcy, który posiada kartę ratowniczą wynosi 20-30% więcej niż bez niej.


Spokojnie, ty też możesz otrzymać kartę ratowniczą. W Polsce odpowiadają za nią: Związek Dealerów Samochodów oraz Polski Związek Przemysłu Motoryzacyjnego. To właśnie do nich trzeba się zgłosić aby mieć pewność otrzymania prawidłowej karty ratowniczej, właśnie do własnego modelu samochodu. Powinieneś dodatkowo dostać nalepkę na samochód, która informuje, że masz taką kartę ratowniczą w swoim pojeździe.