Co można wziąć w leasing?

Above view of handsome man reading lease contract sitting at desk in dealership shop before renting luxury car for business travelling, copy space

Leasing to niezwykle popularna i atrakcyjna forma finansowania. Korzystają z niej przedsiębiorcy – głównie kupujący flotę samochodową – oraz osoby fizyczne. Leasing, niezależnie od rodzaju, pomaga zarządzać kosztami i wpływa pozytywnie na płynność finansową firm. W dodatku jest często znacznie tańszy od standardowego kredytu. Czy jednak wszystko może być przedmiotem leasingu? Co można wziąć w leasing?

Samochody osobowe

Najczęściej finansowanym środkiem trwałym są w firmach samochody osobowe. Korzystają z nich przedsiębiorstwa transportowe, prawnicy czy handlowcy. Dzięki temu koszty zakupu auta rozbite są na dłuższy okres, który w leasingu operacyjnym wynosi jedynie 2 lata. Natomiast decydując się na leasing finansowy możemy skorzystać z finansowania samochodu osobowego nawet na czas 12 miesięcy.

Jednak samochody osobowe to nie jedynie przedmioty w leasingu. Firmy mogą również zdecydować się na finansowanie:
• aut dostawczych o masie do 3,5 tony;
• samochodów ciężarowych.

A nawet ciągników, samolotów, karetek oraz wozów strażackich. Jest to szczególnie przydatne dla jednostek samorządu terytorialnego czy szpitali.

Sprzęty specjalistyczne

Choć samochody osobowe nadal wiodą prym w umowach leasingowych, to nic nie stoi na przeszkodzie, aby firmy finansowały inne sprzęty w ten sposób. Bez problemu kupimy tak maszyny specjalistyczne, linie produkcyjne, a nawet oprogramowanie. Jednak zawsze przed podpisaniem umowy sprawdźmy warunki, jakie oferuje nam firma.

Nietypowe przedmioty leasingu to m.in:
• drukarki, faksy lub inne urządzenia biurowe;
• sprzęt komputerowy: laptopy, tablety, smartfony;
• oprogramowanie dla firm;
• meble, np. biurka, szafki biurowe;
• sprzęty specjalistyczne, np. wyważarki do kół dla warsztatów samochodowych czy lasery dla gabinetów kosmetycznych.

Czy przedmiot leasingu jest środkiem trwałym?

Sposób ujmowania przedmiotu leasingu w księgach rachunkowych i podatkowych przedsiębiorstwa różni się w zależności od rodzaju leasingu. W leasingu operacyjnym leasingobiorca, czyli firma nie wprowadza przedmiotu leasingu do firmowej ewidencji środków trwałych. Jednak samochód czy nieruchomość stanowi środek trwały firmy leasingowej. I to ona dokonuje od niego odpisów amortyzacyjnym w odpowiedniej stawce.

Nieco inaczej wygląda sytuacja, gdy mamy do czynienia z leasingiem finansowym. Ten rodzaj leasingu zobowiązuje nas do wprowadzenia środka trwałego do ewidencji i księgowania miesięcznych odpisów amortyzacyjnych w księgach rachunkowych. Przedmiot leasingu staje się więc środkiem trwałym firmy, która z niego korzysta.